blog post

محمد رضا مودودی سرپرست سازمان توسعه و تجارت ، با اشاره به تفکیک وزارتخانه (صنعت و معدن) و (بازرگانی) گفت: در شرایط فعلی بازار نقش بسیار حساسی را ایفا می کند، هم اکنون چندین سال شاهد آن هستیم که هیچ‌کدام از اهداف ادغام محقق نشده است و باید ساختار درست بازگردانده شود،
وی ادامه داد: بنابر این اگر ما بتوانیم بحث تفکیک وزارت صنعت و بازرگانی را به صورت تخصصی دنبال کنیم باید از تمام ظرفیت دستگاه ها و همراهی با بخش تجاری استفاده کنیم چرا که این ساختار جزء ضرورت ها است.
سرپرست سازمان توسعه و تجارت در ادامه با اشاره مزیتهای تفکیک این وزارتخانه اضافه کرد: درواقع با انجام اینکار میتوانیم ارتباط مستقیم را با تمامی بخش های صنعت برقرار کنیم بطوریکه در ساختار سنگین وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان رسیدن به تمامی بخش به صورت تخصصی میسر نیست.
مودودی بیان کرد: در واقع برای تفکیک  وزارتخانه باید یک ساختارمتفاوتی از گذشته رادرنظرگرفت بطوریکه اگر باهمان مکانیز و ساختار گذشته تکرار شود به همان نتایج اولیه خواهیم رسید.
وی تصریح کرد: بنابراین، اولین گام این است که اشتباهی که در ادغام وزارت بازرگانی و صنعت و معدن انجام دادیم را به‌صورت پایه‌ای برطرف کنیم ما باید اقرار به اشتباهمان بکنیم و ساختار مربوط به تأمین و توزیع و سیاست‌گذاری تجارت در کشور را احیاء کنیم.
سرپرست سازمان توسعه و تجارت ادامه داد: بنابراین، ساختار اولین نکته‌ای است که باید اصلاح شود و این موضوع باید به‌صورت ضربتی و تحول آمیز صورت بگیرد
مودودی گفت: مهم ترین نکته ای که در بخش توسعه صادرات در گذشته مغفول مانده ظرفیت های تولید است درواقع مادربخش تنوع اقلام وظرفیتهای رقابتپذیری به شدت ضعف داریم .
وی افزود: معتقدم اگر قرار باشد وزارت بازرگانی شکل گیرد باید پروژه های صادراتی را هم تعیین تکلیف شود چرا که چون اگر ما وارد پروژه های صادراتی نشویم نخواهیم تنوع  بخشی به کالایمان بدهیم.
سرپرست سازمان توسعه و تجارت بیان کرد: بنابراین لازم است سیاست های تجاری و صنعتی بصورت یکپارچه سیاست گذاری گردد
 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

نظرات (0)

پیام بگذارید