blog post

معاون گمرک ایران اظهار داشت: امکان ترخیص درصدی کالاهایی که در صف تامین ارز قرار می‌گیرند وجود داشت اما اخیرا با نامه بانک مرکزی به بانک‌های عامل، اعلام شده است که در خصوص کالاهای در صف تامین ارز هم اظهار نظری نمی‌کنند که در نتیجه گمرک این کالاها را هم نمی‌توانند به صورت درصدی ترخیص کند.

مهرداد ارونقی درباره عدم ترخیص قطعات خودرو در گمرکات کشور اظهار داشت: تا زمانی که کالا به گمرک اظهار نشود گمرک اطلاعات خاصی در مورد میزان کالاها ندارد اما طبق گفته اتحادیه مربوطه، ممکن است که مقدار زیادی از قطعات خودرو در گمرک وجود داشته باشد که هنوز به گمرک اظهار نشده‌ باشد.

وی ادامه داد: وقتی کالاهایی از این قبیل به گمرک اظهار می‌شود، گمرک صرفاً زمانی می‌تواند با ترخیص این کالاها موافقت کند که منشا ارز آنها توسط بانک مرکزی تایید شده باشد. برای کالاهایی که صف تخصیص ارز هستند به گمرک هیچ اختیاری داده نشده که بتواند این کالاها را ترخیص کند، در نتیجه این کالاها در گمرک می‌مانند.

معاون گمرک تاکید کرد: با توضیح بانک مرکزی اگر کالایی در صف تامین ارز قرار بگیرد صاحب کالا می‌تواند به بانک مراجعه و کد رهگیری را دریافت و برای ترخیص کامل کالا به گمرک مراجعه کند؛ اما باید به این نکته توجه داشت صاحبان کالا ادعا دارند که علی رغم اینکه کالاهایشان در صف تامین ارز است اما اعلامیه تامین ارز برای آنها صادر نمی‌شود و این امر یکی از دلایل رسوب کالا در گمرکات کشور است.

نظرات (0)

پیام بگذارید