blog post

«حسین مدرس خیابانی» در جلسه ستاد تنظیم بازار که به منظور بررسی و تصمیم گیری در خصوص برنامه‌های تامین کالاهای مورد نیاز بازار در ماه مبارک رمضان برگزار شد، گفت: امسال دو مناسبت عید و ماه رمضان پشت سر هم قرار گرفته‌اند و در این میان، شیوع ویروس کرونا نیز رخ داده که مجموعه‌ای از نقاط قوت و ضعف را برای کشور فراهم آورده است.
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: نقطه قوت نزدیکی زمانی شب عید با ایام ماه مبارک رمضان، اتصال و تداوم برنامه‌های تنظیم بازار شب عید برای ایام ماه مبارک رمضان است؛ این در حالی است که ممکن است جای تجدیدقوا و امور توسعه‌ای بازار برای ماه مبارک رمضان نداشته باشیم.
وی تصریح کرد: مردم در چنین مناسبت‌هایی همچون ماه مبارک رمضان، شاخص اندازه‌گیری کارایی ستاد تنظیم بازار را که طی ماههای گذشته، نقش مهمی در آرامش بازار داشته است را مدیریت بسیار مناسب بازار در ایام ماه مبارک رمضان می‌دانند؛ بنابراین در این حوزه نیز، باید تمام توان را به میان آورد تا همان اقداماتی که باعث شد آرامش نسبی در ایام پایانی سال و شب عید و نیز ایام شیوع ویروس کرونا حاکم شود، در ماه مبارک رمضان نیز ادامه یابد.

مدرس خیابانی درباره تفاوت میان تنظیم بازار شب عید با ایام ماه مبارک رمضان گفت: با توجه به وضعیت شیوع کرونا و محدودیت در برخی کسب و کارها، باید شرایط را به نحوی پیش برد که بتوان فروش اینترنتی خرما، زولبیا و بامیه، آش و حلیم صورت گیرد.

مدرس خیابانی حساسیت تصمیم گیری تنظیم بازار را بالا دانست و افزود: این در حالی است که متغیرهای کلان اقتصادی از جمله ارز، تورم و دستمزد تغییراتی داشته که باید به همه این ها، فضای تحریمی را هم اضافه کرد.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: شیوع ویروس کرونا نیز مزید بر علت است؛ ضمن اینکه کشور با محدودیت منابع ارزی مواجه بوده و در عین حال محدودیت منابع ریالی نیز باید به این عوامل اضافه شود. بنابراین تصمیم گیری در این حوزه، کار ستاد تنظیم بازار را به شدت سخت کرده است.

وی با تاکید بر ضرورت حمایت از مصرف کنندگان گفت باید تلاش کنیم در این شرایط سخت معیشتی، به موقع نیازهای مردم را تامین کنیم. از سوی دیگر باید اتفاقات خوبی در حوزه تولید رخ دهد و نه تنها تولید متوقف و کند نشود، بلکه رشد را هم تجربه کند.
این مقام مسوول بر لزوم حفظ منافع ملی تاکید کرد و گفت: ستاد تنظیم بازار باید تصمیمات جامع الاطرافی را بگیرد تا هیچ یک از این متغیرها، اثرات خیلی زیادی بر معیشت مردم نداشته باشد، پس نیاز به همدلی مضاعف تری داریم و همه باید نگاه بخشی را کنار بگذاریم.

مدرس خیابانی معتقد است که امروز امنیت ملی کشور به امنیت غذایی گره خورده، این در حالی است که امروز امنیت غذایی همه کشورهای دنیا همان امنیت ملی آنها است؛ پس باید تولید داخلی افزایش یابد و وابستگی به واردات کم شود.

نظرات (0)

پیام بگذارید